Орша, Спорт

На чэмпіянаце па дзюдо оршанка ўзяла золата

28.01.2015 09:25

2877 праглядаў, 0 каментароў

На адкрытым чэмпіянаце Беларусі-2015 па дзюдо оршанка Яўгена Зайцава выйграла залаты медаль

У СК "Алімпіец" Магілёва прайшоў адкрыты чэмпіянат Беларусі-2015 па дзюдо. Яго пераможцы і прызёры вызначыліся не толькі ў асабістым, але і ў камандным заліку, паведаміў карэспандэнту БЕЛТА прэс-сакратар Беларускай федэрацыі дзюдо Аляксандр Мацюк.

Оршанка Яўгена Зайцава заваявала залаты медаль, перамогшы гарадзенкам Рэгіну Шатравскую ў фінале вагі да 63 кг. Лепшай сярод жанчын у самай лёгкай вазе (48 кг) стала маладая прадстаўніца Касцюковічаў (Магілёўская вобласць) Анфіса Копаева. Мінчанкі Кацярына Нахаенко (52 кг) і Дар'я Скрыпник (57 кг) хоць і выступалі ў больш цяжкіх вагавых катэгорыях, чым раней у кар'еры, але без працы перамаглі сваіх маладых канкурэнтак. Характэрна, што толькі трэцяе месца тут удалося заняць трохразоваму прызёру чэмпіянатаў Еўропы сярод юніёраў Даніэлю Здавалася (Мінск). У астатніх вагавых катэгорыях першынствавалі Юлія Трахневич (70 кг, Мінск), Марыя Кандрацьева (78 кг, Віцебск) і Кацярына Калюжная (звыш 78 кг, Гродна).

У лёгкіх вагавых катэгорыях у мужчын на галаву мацней сваіх канкурэнтаў апынуліся мінчукі Арыф Багіраў (60 кг) і Ваэ Тутхалян (66 кг). Вядучы беларускі дзюдаіст у вазе да 66 кг Дзмітрый Шершань, які займае трэці радок алімпійскага рэйтынгу, па рашэнні трэнерскага савета быў вызвалены ад удзелу ў чэмпіянаце. Гродзенскі 24-гадовы атлет Вадзім Шока пасля пераходу ў мінулым годзе ў больш цяжкую вагавую катэгорыю 73 кг, на гэты раз выйграў у ёй чэмпіёнскі тытул у адсутнасць свайго галоўнага канкурэнта і земляка Аляксея Раманчыка. Апошні не выступаў на магілёўскім татамі з-за траўмы. Шоку ж увайшоў у лік прэтэндэнтаў на ўдзел у наступнай летняй Алімпіядзе.

Немалы сюрпрыз зрабіў трэнерам нацыянальнай каманды 18-гадовы магілёвец Ягор Варапаеў, які перамог у вазе да 81 кг. У фінале ён выйграў у нашмат больш дасведчанага майстра спорту міжнароднага класа са сталіцы Цімафея Емяльянава. У мужчынскіх вагах да 90 і 100 кг залатыя ўзнагароды адпаведна заваявалі мінчанін Дзмітрый Лукашинский і навапалачанін Мікіта Жолудаў, прычым абодва яшчэ маюць права выступаць у спаборніцтвах юніёраў. Пераможцам чэмпіянату краіны ў найбольш цяжкай вагавай катэгорыі (звыш 100 кг) стаў Аляксандр Вахавяк са Смаргоні (Гродзенская вобласць). Ён нагадаў пра сябе пасля працяглага перапынку, звязанага з цяжкай траўмай, аперацыяй і наступным аднаўленнем. Усе сутычкі гэты атлет выйграў датэрмінова.

Што тычыцца камандных спаборніцтваў, то сярод мужчын месцы на п'едэстале размеркаваліся так: 1. Гродзенская вобласць, 2. Віцебская вобласць, 3. Мінск. Фінальнае супрацьстаянне дзюдаістаў Гарадзеншчыны і Віцебшчыны завяршылася з лікам 4: 1. Сярод жаночых каманд пераможцам стала дружына Мінска, якая ў фінале з лікам 5: 0 перамагла саперніц з Гомельскай вобласці. Бронзавыя ўзнагароды дасталіся дзюдаісткі Гродзенскай вобласці.

Акрамя беларускіх дзюдаістаў у адкрытым чэмпіянаце краіны таксама выступалі прадстаўнікі Украіны і Расіі.